Translate

Bu Blogda Ara

SAVAŞ DİNÇEL İÇİN (2007) ÖZCAN YAMAN -


SAVAŞ DİNÇEL İÇİN;
Aralık 2007

Özcan Yaman


Şehir Tiyatrolarının Harbiye binasının basın ve halkla ilişkiler bürosu.
Savaş Dinçel’in Merhabalar diyerek içeri girişini hatırlıyorum. Tayfuncum (Tayfun Türkili basın bürosu şefiydi.Onu da ani bir şekilde kaybettik) afişi tasarladım ama zaman bulup dergileri bulamadım. Ben ne dergisi? abi diyorum. Ha Özcan’cım bana acele pentause veya playboy dergisi bul. Nasıl yani? ( Herhalde Gazete-Gazete oyununun afişi ve dekorunda kullanılmak üzere çıplak kadınların olduğu fotoğraflar lazımdı.)  Yarın getir tamam mı? Büroda gülüşmeler geyikler…
Tayfun abi bana dönerek yarın mutlaka getirmeyi unutma bak sonra Savaş abin kızar diyor. Savaş abi provasına gider.
Tayfun abi bana Savaş abiyi anlatıyor. Komünistir ha, 1402 likti yeniden tiyatroya döndü. İçimde nedense bir yakınlık hissetmiştim. Neyse uzatmayalım. Afişte ve dekorda kolaj denilen uygulamayı ondan öğrendim diyebilirim.

Sonraları Savaş Dinçel’le olan ilişkim benim gelişimimde önemli rol oynamıştır. Fırsat bulduğumda sorular sorardım. Türkiye, demokrasi ve aydın sanatçı olmanın sorumluluğu 12 eylül ve yaşanılan sıkıntılardı.
Çok yönlü ve yetenekli bir sanatçı idi. Oyuncuların çoğu beni genellikle teknik bir eleman olarak görürlerdi. O bana sanatçı olmanın alçak gönüllü olmayı gerektiğini söyler, Fotoğraflarımı gerçekten eleştirirdi. Afiş baskı ve tasarım konusunda deneyimlerini aktarırdı. Tiyatro sanatçılığının dışında resim, grafik alanlarında da çok yetenekliydi. Şehir tiyatrolarındaki bir çok afiş onun imzasını taşır. Bir gün dedim ki; Abi ne olacak böyle ne yapacağız? Yüzüme baktı Nemi yapacağız önce yaptığımız işi doğru dürüst yapacağız. Herkes üstüne düşeni hakkıyla yaparsa zamanla dalga dalga büyürüz derdi.
Mizahı çok severdi en karmaşık durumda bile karamizah yapardı. Şimdi hatırlamıyorum bir turneye gidiyorduk. Otobüs geçikti, Sanatçı arkadaşlar homurdanıyor Savaş abi bağırıyor foto Özcan koş? Oğlum çeksene …
Duvarda yazılı bir yazının önünde poz veriyor. Diğer herkes kahkahadan kırılıyor. O sırada otobüste geliyor. Fotoğraf ve özellikle tiyatro fotoğrafçılığı konusunda sürekli beni eleştirirdi.
Televizyonda dizilerde bembeyaz saç ve sakallarıyla gördüğümde inanamıyordum. Yıllar geçmiş demek…
Yıllardır görüşmüyorduk duyduğumda kırık dökük bu anılar canlandı. Evet abi hayat devam ediyor …
Doğum tarihi: 1 Nisan 1942, Fatih
Ölüm tarihi ve yeri: 20 Aralık 2007, İstanbulHiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumlarınızı yazarsanız yardımcı olursunuz...