Translate

Bu Blogda Ara

402) 08 Eylül 2017-- KEMAL ÖZER S U Ç L U S U N.

  E^vrensel Gazetesi
  Kadraj köşesi
  402) 08 Eylül 2017
  Özcan Yaman
  https://www.evrensel.net/yazi/79836/kemal-ozer-s-u-c-l-u-s-u-n 


  KEMAL ÖZER S U Ç L U S U N.

  Kemal Özer Fotoğrafçı, Gazeteci üstelik Evrensel Muhabiri. Özer, Dersim’li. Fotoğraf, belgesel ve haber alanında yıllardır çalışıyor, ya da üretiyor diyebilirim.
  İşte suç; 2007 yılında Kemal Özer şöyle diyordu; “Nerede soluk alabiliyorsunuz diye sorsalar hiç tereddütsüz doğada derim. Derin vadilerde, bir nehrin öyküsünde, başını karlı dağlardan kaldıran güneşin selamında, çağlayanlarda, dağların uğultulu zamanında, yıldızlarla... ve bu coğrafyaların kanayan yaralarına azıcıkta olsa merhem sürerek. Unutmadan yeniden hatırlayarak... Ve böyle de yaptım. 4 yıl başımı Munzur’un kalbine yasladım. Nefes alışını dinledim Dersim’in.” bu sözlerin üzerine bir 10 yıl daha ekleyin.
  Aşkolsun sana Kemal “Kadraj” köşeme yeniden konuk olmak için gözaltına mı alınman gerekiyordu. İlk olarak 12 şubat 2012 tarihinde “Dersim’in nefes alışını dinlemek ve Kemal Özer” başlığıyla seni yazmışım. Bu yazıyı okurken hâlâ ne kadar güncel olduğunu düşündüm. Aradan 10 yıl geçmiş. Kaç buzağı torun torba sahibi oldu. Sorma gitsin. Sonra bir sabah gazeteyi açtım. Kemal gözaltında. Gerçekten inanamayınca işleyebileceğin suçları araştırdım.
  Biliyorsun bir ‘FETÖ’ darbe girişimi yaşandı. Sonrası OHAL, KHK başkanlık sürdü gidiyor. Ortalık Hak- Hukuk-Adalet ve Atletten geçilmiyor. Yıllardır Evrensel’in Dersim muhabiri ol, üstelik bir de belgesel doğa fotoğrafçılığıyla uğraş. Dersim’deki yaban hayatı fotoğrafla bu yüzden ve daha önce kaçak avlanmaya dair haberlerin nedeniyle tehdit edil. Munzur özgür aksın diyenleri haber yap, kurdun kuşun olduğu kadar yaşanan hak ihlallerini belgele... olacağı buydu işte. 
  Öyle gözüküyor ki sen bu suçları işlemeye devam edeceksin. Evrensel haberlerini basacak.
  O halde bu suçları “suç” olmaktan çıkarmak için demokrasinin, özgürlüğün ve barışın hakim olduğu günlere varmanın bedelleri olarak bizler ve Dersim halkı sana sahip çıkıyoruz.
  Bu vesileyle Kemal Özer ve 43 gündür tutuklu bulunan arkadaşımız Yusuf Karataş ile birlikte davalarını yakından izlediğimiz 200’e yakın gazeteciyle, adaletsizliğin bedelleri ödetilmeye çalışılan suçsuz insanlara ÖZGÜRLÜK!


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumlarınızı yazarsanız yardımcı olursunuz...