Translate

Bu Blogda Ara

449-SEÇİM-GEÇİM (Çarşı-Pazar-Esnaf) EVRENSEL -8 MART 2019-ÖZCAN YAMAN449-SEÇİM-GEÇİM (Çarşı-Pazar-Esnaf)
REDfotozin’den fotoğrafçılara çağrı


Redfotoğraf 2008 yılından bu yana gerçekleştirdiği kolektif çalışmalarına artık REDfotozin’i ekledi.
Bilindiği gibi ülkedeki sıkıntılar kolektif çalışmaları özgürce yapma ve sergileme olanaklarını kaldırdı. Redfotoğraf çalışmalarını mutlaka bir demokratik kitle örgütü ile gerçekleştirmekte idi. Son yıllarda kurumların içinde bulundukları durum bu olanağı yok etti. Sergileri gerçekleştireceği mekanlar sessizleşti veya yok oldu. Sokaklar etkinlikleri gerçekleştirmeye olanak vermiyor. O halde internet üzerinden Fanzin katalog yöntemiyle devam etmeyi düşünen grup, REDfotozin  olarak her ay yeni sayısıyla çıkma kararı aldığını başlıkta yer alan Seçim-Geçim konusuyla ilk sayısını oluşturmaya çalışıyor.  Fotoğraf çeken herkesin katılabileceği bir çağrıda bulunuyor. Böylece REDfotozin ayrıca bir arşiv işlevi görmüş olacak ve gerektiğinde etkinlik ve sergilerle devam edecek.
İsteyenlerin  pdf olarak indirip bastırabilecekleri Redfotozin’lere issuu.com üzerinden ulaşılabilecek.
Şimdiye kadar gerçekleştirilen etkinliklerin katalogları yüklenmeye başlandı. İncelemek isteyenler aşağıdaki linkten ulaşabilirler.
Çağrı notları aşağıdadır.
Nasıl bir FOTOFANZİN?
Manifestomuzda yazılı içeriğe uygun her fotoğrafçı fanzinde yer alabilecek. Katılım bu anlamda her fotoğrafçıya açıktır. Amatör-profesyonel gazeteci- sanatçı ayrımı olmadan herkes katılabilir.
Her ay belirleyeceğimiz ve duyurusunu yapacağımız konu çerçevesinde gelen fotoğraflardan yapacağımız seçkiyi bir sonraki ay yayınlayacağız.

 NİSAN 2019 SAYISI
KONU: SEÇİM-GEÇİM (Çarşı/Pazar/Esnaf)

Katılım:
1.         Katılım kendine fotoğrafçıyım diyen herkese açıktır ve ücretsizdir.
2.         Katılımcılar konuya uygun  en fazla 2 (iki) fotoğraf ile  katılabilirler.
            (Arşiv amaçlı daha fazla yollanabilir…)
3.         Yapıt gönderenler eserlerin kendilerine ait olduğunu beyan ve kabul etmiş sayılırlar.
4.         Redfotoğraf, yapıtların kurallara aykırılığını saptarsa (Manifestoda yazılı içeriklere karşı ‘’Irkçı, şoven, cinsiyetçi yaklaşımlar gibi...’’ yapıtları geri çevirme yetkisine sahiptir.
5.         REDfotozin’de yayınlanan yapıtlar, ticari olmamak kaydıyla sergileme – katalog -broşür – afiş vb. medya organlarında ve çeşitli ortamlarda fotoğrafçı adı belirtmek koşuluyla kullanılabilir. Bunun için katılımcılara bastırılabilinirse katalog ve katılımcı sertifikası verilir. Herhangi bir telif ödenmez.
6.        Herhangi bir konu başlığı için gönderilen fotoğraflara fanzinin sayfa sayısı ölçeğinde yer verilmeye çalışılacaktır. Bu nedenle gönderilen her fotoğrafın yayınlanması sözkonusu değildir. Fakat gönderilen fotoğraflar başka sayılarda ya da 5.maddede belirtilen ortamlarda daha sonra değerlendirilebilir.
7.        Fotoğraflarını gönderen herkes yukarıda yer alan maddeleri kabul etmiş sayılır.

Yapıtların Özellikleri ve Boyutları
1.         Fotoğraflar dijital olarak kabul edilecektir.
2.         Fotoğrafların JPEG formatında, en az boyut 20 x 30 cm. 300 dpi çözünürlükte olması gerekmektedir.
3.         Yapıtlar, etkinliğin konusuna  uygun olmalıdır.

Yapıtların Gönderilmesi ve İşaretlenmesi
            Yapıtlar internet üzerinden gönderilecektir. İnternet üzerinden katılanlar kişisel bilgilerini world sayfası olarak (ad - adres - telefon ve e-mail) ve eserlerini,  redfotograf@gmail.com  adresine e-mail ortamında göndermeleri gerekmektedir. 

Etkinlik Takvimi
1.         Katılım son tarihi: 05 NİSAN 2019
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumlarınızı yazarsanız yardımcı olursunuz...