Translate

Bu Blogda Ara

39-KİTAP FUARI VE SANAT-02 Kasım 2009-Evrensel-Özcan Yaman

KİTAP FUARI VE SANAT

Eylül ayından bu yana süren sanat alanındaki hareketlilik kitapla buluşarak, Tüyap’ta sürüyor. Gündem çok yoğun ve yazacak bir çok konu da birikti. Bu haftayı kendimize ayıralım istedim. Çünkü gerek ben, gerekse içinde yer aldığım redfotoğraf grubu Tüyap’taki sanat fuarında Alternatif platform içinde yer alıyoruz. 7.-8. ve özellikle 9. hollerde sergilere bekliyoruz.

Bilindiği gibi 1 Mayıs sergileri, Kentsel dönüşüm sergileriyle fotoğraf alanında muhalif tavrını koruyan redfotoğraf Gerçekliğin sanatsal yaratıdaki yerini hakikiliğini korumayı görev edinmiş bir grup olarak otuza yakın fotoğrafçının kolektif emeğini bu Alternatif Platform içinde sergiliyor. 1 Mayıs’tan, Kayıplara, Kürt açılımından Kentsel dönüşüme, 11.Breht’li Bienalden, Kapitalizm eleştirilerinin bir özetini sergilediğimiz bu fuarı önemsiyoruz. Sergiyle ilgili öneri ve eleştirilerinizi de beklediğimi bir kez daha hatırlatmak istiyorum. Aşağıda Tüyap’la ilgili açıklamaların bu anlamda önemli olduğunu düşünerek sizlerle paylaşıyorum.
 
Yurt içi ve yurt dışından 550 yayınevi ve sivil toplum kuruluşunun katılımıyla düzenlenen 28. İstanbul Kitap Fuarı’nda uluslararası etkinliklerin yanı sıra söyleşi, panel, şiir dinletisi, atölye ve çocuk aktiviteleriyle birlikte 297 etkinlik düzenleniyor... TÜYAP tarafından,
31 Ekim-8 Kasım 2009 tarihleri arasında izleyicileriyle buluşuyor. ARTİST 2009/19. İstanbul Sanat Fuarı sanatseverlerle buluşmasını sürdürüyor… Bu sene yurt içi ve yurt dışından 100 sanat galerisi ve sanat kurumunun katılacağı İstanbul Sanat Fuarı dokuz gün süresince birbirinden önemli sergilere ev sahipliği yapıyor.
Alternatif Platform Büyük Sanat Buluşması/İnisiyatifler Sergisi
97 bağımsız sanatçı, 18 sanatçı grubu; 265 katılımcı, ortak tema ve sorunsallarla bir araya geldi, tartıştı, tasarladı, üretti... şimdi yapıtlarını birlikte sergiliyor. Türkiye’nin en geniş katılımlı sergisi My Name is Casper, yepyeni bir oluşumu; sivil, özgür birlikteliği ortaya koyarak katılan sanatçı sayısı, yapıt ve yorum çeşitliliğinin yanı sıra My Name is Casper, düzenleme, sergileme teknik ve anlayışıyla da Türkiye’de bir ilk örnek oluşturmaktadır.  
My Name is Casper; 2009 yılı başlarından itibaren Karşı Sanat Çalışmaları bünyesinde düzenlenen Brecht, Marksist Estetik, Sanat ve Siyaset konulu söyleşiler, atölyeler, dünyada hızla derinleşen kriz sürecinde sanatın ve sanatçının yerini, konumunu sorgulamayı getirirken yaşadığımız coğrafya ve tarih üzerinden süregiden sorunlarımızı, ütopyalarımızı anlamak, tartışmak, ilişkilendirmek isteyen çözüm ortaklarına, birlikteliğe, dayanışmaya olan ihtiyaçtan doğmuştur.
216- “Sistem Arızası” sergisi
 Çoğunlukla Anadolu yakasında yaşayıp üreten, telefon alan kodunu yakada üretmenin ve düşünmenin kodu olarak seçen 216 sanatçıları, sanatın müzelerde, sergi mekanlarında, atölyelerde yer aldığı kadar gündelik hayata da karışması gerektiğini düşünen bir inisiyatiftir. 216, İstanbul Sanat Fuarı’nda  “Sistem Arızası” sergisiyle  “bir sonuç elde etmeye yarayan yöntemler düzeni olarak sistem’in yaşam ve insan için amaçladığı ne?” sorusuna yanıt arayacak.

Koridoor Bu Yıl da TÜYAP
Türkiye çağdaş sanat ortamına katkıda bulunmak ve doğu-batı diyalogunu Türkiye üzerinden sağlamak amacıyla Londra’da kurulan Koridor Çağdaş Sanat Programları 19. İstanbul Sanat Fuarı’na  15 ülkeden 60 sanatçı ile katılıyor. Denizhan Özer küratörlüğünde “Yüz Yüze Diyaloglar” başlığı altında gerçekleşecek sergide resim, heykel, fotoğraf, enstalasyon, video gibi farklı disiplinlerden 100 eser sergileniyor.
Bağımsız Gruplar TÜYAP’ta
Her yıl olduğu gibi bu sene de Bağımsız Gruplar TÜYAP’ta farklı disiplinlerden yüzlerce eser sergileyecekler. Bağımsız Sanat Grupları arasında Alternatif Platform, Arkhe Grubu, Artivist, Bizler Gibiler, Dengedenk, Direnç Noktası, Dorlion Sanat Grubu, Düz Kontak Grubu, Grup A, Hiç/Nothing, Hiçbiri, İmge Sanat Grubu, Scorpit Sanat Grubu, Üretimhane, Yeldeğirmeni Sanatsal İşler Atölyesi, Akadeğilmi Grubu, Art+ı 20, Doğuyorum Sanatevi Grubu, Genç Sanat Sanal Müzesi, Hayal Atölyesi, IDGSA 80’liler Grubu ve Kolektif Bağımsız Gruplar arasında.
Gruplar fuar süresince video, enstalasyon, performans, resim, heykel, seramik, fotoğraf, ve ilüstrasyon çalışmalarını sergiyorlar…
Onur Ödülleri Sahiplerini Buldu
19. İstanbul Sanat Fuarı,Sanatçı Onur Ödülü Sayın Muhsin Kut’a verilirken; Eleştirmen Onur Ödülü Sayın Prof. Dr. Erhan Karaesmen’e, Sanatsever Kurum Onur Ödülü Kadıköy Belediyesi’ne ve Koleksiyoner Onur Ödülü ise Sayın Lale ve Cengiz Akıncı’ya  verildi. Ödüller, 2 Kasım 2009 Pazartesi akşamı TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi/Interexpo Salonu’nda düzenlenecek olan törenle verilecektir.
Bu yıl İstanbul Kitap Fuarı’nın Onur Yazarı değerli şair, tiyatro eleştirmeni ve çevirmen Cevat Çapan olurken ana teması “Kültürlerarası Diyalogda Çeviri” olarak belirlenmiştir. Öğrenci, öğretmen ve emeklilere girişin ücretsiz olduğu fuar giriş ücreti 5 tl’dir. 28. İstanbul Kitap Fuarı, ARTİST 2009 - 19. İstanbul Sanat Fuarı ile eş zamanlı gerçekleştirilecektir.
ARTİST 2009/19. İstanbul Sanat Fuarı, TÜYAP Tüm Fuarcılık Yapım A.Ş. ve Türkiye Yayıncılar Birliği işbirliği ile düzenlenen 28. İstanbul Kitap Fuarı ile eş zamanlı olarak gerçekleştirilecektir. Öğrenci, öğretmen ve emeklilere giriş ücretsiz olduğu fuar giriş bedeli 5 TL dir.

Fotoğraflar
Tüyap Sergilerinin hazırlanış aşamasından örneklerdir.
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumlarınızı yazarsanız yardımcı olursunuz...