Translate

Bu Blogda Ara

441) Kırmızı Kayık- Özcan Yaman- Evrensel- 7 Aralık 2018
KIRMIZI KAYIK
2018’in son haftalarında güzel bir sergi duyurusunu paylaşmak istedim. Çalışmalarını grafik ağırlıklı olarak, güncel hayatı fotoğraflayan Atilla Atala, uzun zamandır ‘Kayık’ imgesini kullanarak kavramsal alanda çalışmalar yapıyordu ve heyecanla Kırmızı Kayığın maceralarını sergilenmesini bekliyordum. Sergi duyurusunu görünce de paylaşmak ihtiyacı duydum.
Yarın (Cumartesi) saat 18.00 de açılacak olan sergi BUDE art & architecture Sanat Galerisi’inde. ‘’Yeni yıl Karma’’ resim ve fotoğraf sergisinde Atilla Atala, Ayşen Engin, Eser Güray, Hatice Nalbant, İclal Erentürk Güçsav, Neşe Gümüşcüoğlu ve Öznur Eren’in katıldığı sergi 3 Ocak 2019 tarihine kadar açık kalacak. 
Atilla Atala, Nesnel hayattan aldıklarını kendi yorumundan geçirip tekrar bize sunuyor. Kırmızı kayık ile yolculuğa çıkıyor deniz, dağ sokak, ev, masa, rakı kadehi demeden dolaşıyor. siyaseten eleştiri, gelecek adına umut yansıtan metaforik anlatımlı kavramsal fotoğraf kurgularıyla bu sergide yer alıyor. Ressam ve karikatürist olan Atilla Atala , mizahi ve ironik bir yaklaşımla fikirlerini  fotoğraf aracılığıyla gerçeğe aktarmakta ve çocukluk oyuncağımız olan kağıt kayığı ile bizi düş yolculuğuna çıkarmakta.
Dediğim gibi çalışmalarını takip edip izliyordum. Grafik ağırlıklı çalışan bir sanatçının kavramsal fotoğraflarını merakla bekliyordum. Sergide yer alan diğer arkadaşların da işlerini görmek, aynı mekanda resim ve fotoğrafların ortak dilini okumak güzel olacak. Belki daha sonra sergi ile ilgilide yazarım.
‘Bude’ ne anlama geliyor diye merak ettim, sanat galerisinin sitesinde okudum. ‘’Bude, Gürcü dilinde “kuş yuvası” anlamına gelir. Biz de ilhamımızı kuşlardan aldık. Yuvalarını özenle, sabırla ve ustalıkla inşa eden kuşlardan… ‘’ diyordu. Klasik anlamda bir sanat galerisi olmayıp Psikoterapi merkezi bünyesinde hayatla sanatın kesişip, sanatın yer aldığı bir mekanda sergilerin gerçekleştiriliyor.
 İzlemek isteyenler için Adres: Halaskargazi Cad. Selim Bey Apt. N0:86 Kat:4 D:5 Osmanbey, Şişli İstanbul.Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumlarınızı yazarsanız yardımcı olursunuz...